Светски дан шума 2022.

Шуме су једни од најсложенијих копнених екосистема. Представљају природно станиште бројним биљкама, животињама, гљивама и микроорганизмима.

Србија спада у средње шумовите земље, под шумама се налази око 29 одсто територије Србије. Шуме представљају један од најсложенијих екосистема на земљи и драгоцени природни ресурс од изузетног значаја за човека, али и за укупни биодиверзитет. Њихово претерано коришћење довело је до константног смањивања површина под шумом и до деградације животне средине. Обнављање шумских екосистема и повећавање територије под шумом један је од основних предуслова за очување здраве животне средине и опстанак живота какав познајемо.

Ученици наше школе традиционално су обележили Светски дан шума 21. март, постављањем кућица за птице станарице. Неповољан период за птице станарице у нашим крајевима је зима. Током зиме оне немају довољно хране, а често ни воде, јер се она због ниских температура заледи. Кућице смо поставили на дрвеће у дворишту наше школе. У наредном периоду ћемо израдити хранилице за птице, пратити долазак различитих врста птица из окружења на хранилицу или у кућицу за птице. Ученици ће фотографисати птице, водећи рачуна да их не узнемири. Слике ћемо поставити на сајт школе или направити изложбу фотографија.